Vyplatí se v dnešní době pronájem chaty?

14. 12. 2023

Pronájem chat je v posledních letech populární variantou pro spoustu lidí, kteří si chtějí užít volný čas v prostředí nabízejícím prostor k relaxaci nebo realizaci jejich koníčků. Někdo touží „vytáhnout paty“ z města, jiný potřebuje prostor na svoje kutilství, další žije v bytě a jednoduše mu chybí kousek zeleně. Důvodů je nespočet a možností také. 🙂 

Kde se vzala popularita chat?

Možná vás překvapí, a možná ani ne, že historie chatařství sahá až do konce 19. století. Tento fenomén má svoje kořeny především tady u nás v Evropě a postupně se rozšířil do mnoha dalších částí světa.

Chatařství v moderním smyslu slova vzniklo zhruba v době průmyslové revoluce, kdy se lidé začali stěhovat do měst a vznikla potřeba uniknout z ruchu a znečištění městského prostředí. Malé venkovské domky nebo chaty nabízely možnost strávit čas v přírodě a regenerovat síly. V tehdejším Československu se chataření stalo populárním zejména ve 20. století. V dobách minulého režimu bylo navíc chataření jednou z mála dostupných forem rekreace pro širokou veřejnost, protože nebylo nijak omezené politickými restrikcemi.

Chataření se tedy vyvinulo z potřeby uniknout z městského prostředí a snahy najít kousek „něčeho jiného“. A z množství chatiček tak trochu benefitujeme dodnes. 🙂

Chatám pomohla pandemie

Určitě vás nepřekvapí, že obrovský boom zapříčinil i nedávný COVID-19. Situace s pandemií způsobila, že mnoho lidí hledalo možnosti odpočinku v bezpečném prostředí a zároveň se vyhýbali přeplněným turistickým destinacím nebo masovým ubytovacím zařízením. Pronájem chaty jim nabídl soukromí a klid, bez nutnosti sdílet prostor s dalšími hosty. 

Svoji roli určitě sehrála i změna pracovního stylu a rozšíření možnosti home officu. Sice už se teď ukazuje, že se firmy vracejí k původním požadavkům a je nezbytné do kanceláří chodit, ale pořád se najdou takové, které hybridní režim umožňují. Pokud tedy uvažujete o dlouhodobém pronájmu chaty a máte zároveň možnost pracovat pravidelně z domu, je tohle skvělá příležitost. Takový výhled do lesa, na louku nebo nějakou vodní plochu, to musí nutně zvyšovat pracovní nasazení. 🙂 

Za pěkné se platí

Kupní cena chat bývá často našponovaná, a to přesně z důvodů, jaké jsme popsali výše. Na trhu není nijak obrovské množství tohoto typu nemovitostí, které jsou navíc v pěkném stavu a v dobré lokalitě. Proto si majitelé mohou dovolit cenu šroubovat, především v případě prodeje. 

Ne každý majitel se chce ale svojí nemovitosti vzdát. Má plány na stáří, citovou vazbu, čeká na změnu životní situace a podobně. Právě v tu chvíli se nabízí chatu pronajmout. Místo toho, aby nečinně stála, může vydělávat. A veřte, že se najde spousta zájemců, kteří si chatu rádi pronajmou a najdou tak prostor k odpočinku, který ale zároveň můžou poměrně snadno opustit, pokud se jejich možnosti změní.

Výhody a nevýhody pronájmu chaty

Dlouhodobý pronájem chaty má své výhody i nevýhody, stejně jako asi všechno. 🙂 

Nespornou výhodou dlouhodobého pronájmu chaty je, že nájemníkům umožní zažít domácí pohodu. Místo různých ubytovacích zařízení a neustálého balení a rozbalování budou mít svou vlastní chalupu, kterou si případně i můžou zařídit podle svého vkusu.

U dlouhodobého pronájmu chaty se také můžete dostat k výhodnějším cenám, majitelé chat často nabízejí slevy pro dlouhodobé nájemníky. Někteří dokonce časem svolí k prodeji na lepší cenu.

No a jak už to bývá u každého rozhodnutí, i u dlouhodobého pronájmu chaty najdeme několik nevýhod:

  • Fixní závazek – s dlouhodobým pronájmem chaty obvykle uzavíráte smlouvu na delší dobu, což znamená, že se vážete nějakým povinnostem. Pokud se změní vaše plány nebo situace, nemusíte mít takovou flexibilitu, kterou byste měli například při krátkodobém pronájmu. Proto si dávejte pozor, jak bude případná smlouva postavená.
  • Odpovědnost za údržbu: V dlouhodobém pronájmu chaty je zpravidla nájemník zodpovědný za údržbu a opravy, což může být finančně i časově náročné. Je třeba zvážit, jestli jste ochotni a schopni se o chatu starat i v případě nečekaných událostí.

Dlouhodobý pronájem chaty je určitě extrémně zajímavá příležitost, rozhodně je ale dobré zvážit všechna pro a proti. Držíme palce! 🙂

Zajistěte si pronájem bez starostí

Hoďte všechny starosti spojené s pronájmem za hlavu. Náš zkušený tým s vlastním právním zázemím se o všechno postará.
Chci garantovaný nájem
calendar-fullcrossmenu