Nájemní smlouva – na co si dát pozor
„Dnes už existuje vzor na vše. Najdu si takový pro nájemní smlouvu na internetu, upravím data a je to. V tom přece nemůže být takový rozdíl.“ Pokud se v těchto myšlenkách poznáváte, tak rozhodně čtěte dál. I když takový nápad vypadá jako skvělá možnost, jak ušetřit čas a peníze, může vás ve finále stát opravdu hodně.
Nájem versus podnájem
V prvé řadě je potřeba rozlišovat mezi dvěma klíčovými pojmy. Často se totiž stává, že dochází k jejich záměně, lidé je vnímají jako synonyma. Každý z nich přitom označuje něco jiného.
- Nájem: Smlouvu uzavíráte přímo s majitelem nemovitosti.
- Podnájem: Podepisujete tak zvanou podnájemní smlouvu, kterou uzavíráte s nájemcem.
Nájemní smlouva a její náležitosti
1. Forma nájemní smlouvy
Jako každý právní dokument musí mít i nájemní smlouva určitou podobu. V tomto případě je jedinou možností písemná forma. Pronajímatel i nájemce musí navíc mít každý svůj originál této smlouvy.
2. Obsah nájemní smlouvy
Obsah je vždy vhodné sepsat nebo prostudovat společně s profesionály, kteří této oblasti práva rozumí. Každá malá chyba pro vás totiž může mít nepříjemné následky, a to za to jednoduše nestojí. Neváhejte se proto obrátit na odborníky, kteří vám takovou smlouvu pomohou sestavit nebo naopak zkontrolovat stanovené podmínky a říct, zda je daná nájemní smlouva férová.
- Obecně by v nájemní smlouvě nikdy neměly chybět údaje jako jméno, příjmení, rodné číslo, trvalé bydliště a číslo občanského průkazu nájemce i pronajímatele.
- Dále musí být pečlivě popsaný předmět nájmu. V případě, že pronajímáte byt, uvádí se adresa, umístění v bytovém domě, dispozice a výměra, ale i vybavení. Nájemní smlouva na dům se liší v tom, že se přidávají také údaje z katastru nemovitostí.
- V nájemní smlouvě musí být uvedené, zda je sjednaná na dobu určitou, nebo neurčitou a nesmí chybět informace o tom, jak může případný nájemník podat výpověď z nájemní smlouvy. Vždy by to mělo být písemně a jak dlouhá bude výpovědní lhůta, to už je jen na vás. Standardně se na ukončení nájemní smlouvy vyhrazují dva či tři měsíce.
- Další povinnou položkou je kauce. Tato vratná jistota slouží jako pojistka v případě, že nájemce něco poškodí nebo se vypaří neznámo kam. Jak vysoká má kauce být? Maximálně tři měsíční nájmy. Více Občanský zákoník nedovoluje.
- Práva a povinnosti smluvních stran jsou další nezbytnou součástí nájemní smlouvy. Jednoduše řečeno jde například o to, že nájemce umožní jednou za rok pronajímateli to, aby prošel byt a zkontroloval, že je vše v pořádku. Může být uvedeno i to, jaké úpravy nájemce dělat smí (například vrtání poliček) a jaké zase ne a za jakých podmínek.
- Jednou z posledních nepostradatelných věcí je pak předávací protokol. Ten obsahuje především stav měřičů energií, může ale zmiňovat i to, v jakém stavu je byt předáván.
Dát tomu všemu ucelenou a přehlednou formu může být pořádná výzva. A to vůbec nemluvíme o tom, jak důležité je vyvarovat se chyb. Pokud jen trochu váháte, ozvěte se nám a my vám se vším pomůžeme.
3. Prodloužení nájemní smlouvy
Je velmi běžné, že se byty pronajímají na dobu určitou v délce jednoho roku a v případě oboustranné spokojenosti se pak smlouva prodlužuje tak zvaným dodatkem k nájemní smlouvě. K prodloužení nájmu může dojít i automaticky, a to v případě, že v nájemní smlouvě chybí údaj o délce nájmu.
Jestliže pronajímatel nechce smlouvu na dobu určitou prodloužit, stačí dát majiteli nemovitosti vědět, že byt či dům k určitému datu opustí. Kdyby ale situace byla opačná a pronajímatel se rozhodl nájemníkovi neprodloužit smlouvu, musí mu to ze zákona dát vědět písemně.
Pronájem bytu bez starostí
Možná si teď říkáte, že se toho při pronájmu bytu a sestavení nájemní smlouvy může pokazit přeci jen o trochu víc, než co jste ochotni riskovat. Nebojte se proto říct si o pomoc. Člověk jednoduše nemůže být odborníkem na všechno nebo prostě nemá na všechny takové záležitosti čas. Rádi vám proto nabídneme naše profesionální služby a postaráme se za vás o bezproblémový pronájem vašeho bytu.