Pronájem a přepis energií – co a jak je potřeba?

12. 09. 2023

S pronájmem nemovitosti se pojí spousta administrativních povinností. Jednou z těch klíčových a velmi důležitých je přepis energií. Ať už se jedná o elektřinu, plyn nebo vodu, vždy byste si měli být jistí, jak postupovat a že bude vše udělané správně. Jak tedy na to? 

Přepis energií v pronájmu může působit trochu jako strašák. Smlouvy, čísla, řešení s dodavateli, termíny… Proto je určitě dobré vědět, co vás čeká a nemine, a to ještě před tím, než dojde na samotné řešení. 

Berte prosím na vědomí, že níže uvedené informace se můžou u zrovna vašeho případu maličko lišit, protože co si budeme povídat – některé nemovitosti mají svá specifika, někdy chce majitel něco obstarat přepisem a něco zase vyúčtovávat osobně. Jednoduše mějte na paměti, že vám v článku popisujeme obecně platné postupy. A když budete případně potřebovat poradit, můžete se na nás obrátit. 🙂 

Přepis plynu na nového nájemníka

V případě plynu musíte nejprve kontaktovat poskytovatele/dodavatele a informovat ho o změně. Dodavatel vám následně poskytne potřebné informace o tom, jak postupovat dál. Obvykle bude požadovat nájemní smlouvu a doklad totožnosti nového odběratele, případně také vyplnění příslušného formuláře. 

Samotný proces přepisu plynu zabere několik pracovních dnů, takže si to dobře promyslete, ať vám vše časově vyjde.

Přepis elektřiny

Podobně jako u plynu je důležité přepsat také elektřinu. Nový nájemník zpravidla platí přímo dodavateli a postup je poměrně totožný. Zahrnuje kontaktování elektrárenské společnosti, vyplnění formuláře a předložení kopie nájemní smlouvy. 

A jak dlouho takový přepis elektřiny trvá? Počítejte opět s tím, že přepis potrvá několik pracovních dnů. Většinou je možné začít vše řešit ještě před nastěhováním a poskytovateli jen upřesnit, od jakého data má dojít ke změně

V některých případech navc může být nutné i osobní setkání se zástupcem dodavatele, abyste podepsali potřebné dokumenty. Často se to ale v dnešní době už řeší přes datovou schránku nebo elektronickým podpisem.

Přepis vody

Voda je další nezbytnou službou, kterou je zpravidla třeba přepsat při změně bydliště. Přepis vody je obvykle rychlý a snadný proces, ale stejně jako u energií je důležité mít všechny potřebné dokumenty. V některých případech může majitel nemovitosti preferovat, aby účet za vodu zůstal na jeho jméně s tím, že se náklady poté přesunou na nájemníka v rámci plateb.

Celý proces přepisu vody na nového nájemníka závisí na konkrétních podmínkách a postupech dané vodárenské společnosti. Obvykle se jedná o podání žádosti o přepis a o splacení případných poplatků. Přepis vody by měl opět proběhnout včas, aby nový nájemník neměl žádné nepříjemnosti při používání vodovodního systému. Dejte si proto i v tomto případě časovou rezervu.

Shrnutí

Možná se vám do toho nechce, ale vězte, že přepis plynu, elektřiny a vody je velmi dobré provést, abyste se vyhnuli potenciálním problémům a nepříjemnostem. Přeci jen budete mít reálnou spotřebu víc pod kontrolou, a to za těch pár administrativních obstrukcí určitě stojí. 🙂 Co si tedy zapamatovat? Naplánovat vše z hlediska času a kontaktovat příslušné dodavatele energií + vodárnu. Držíme palce!

Zajistěte si pronájem bez starostí

Hoďte všechny starosti spojené s pronájmem za hlavu. Náš zkušený tým s vlastním právním zázemím se o všechno postará.
Chci garantovaný nájem
calendar-fullcrossmenu