Pronájem nemovitosti a daně

18. 08. 2023

Máte nemovitost a uvažujete o jejím pronájmu? Kromě všech obvyklých starostí, které se s pronájmem nemovitosti pojí, je velmi důležité nastudovat si daňové povinnosti. Nemusíte už dál „googlit“ a složitě lepit informace z různých zdrojů – vše jsme pro vás přehledně sepsali do tohoto článku. Pojďme na to!

Daň z příjmu z pronájmu nemovitosti

Daň z příjmu z pronájmu nemovitosti je částka, kterou je vždy nutné si hlídat a zaplatit. Každá koruna, kterou získáte z pronájmu nemovitosti – ať už je to byt, rodinný dům, kancelářský prostor či jakýkoli jiný druh nemovitosti – je považována za váš příjem, na který se vztahují daňové povinnosti a nutnost vše zohlednit koncem března v daňovém přiznání

  • Jste zaměstnanec a za pronájmem jste si v roce 2022 vydělali méně než 6 000 Kč (a jiné další vedlejší příjmy nemáte)? Pak nemusíte přiznání řešit a daň z příjmu z pronájmu neodvádíte. 

POZOR ALE! V roce 2023 se limit zvyšuje z 6 000 Kč na 20 000 Kč, tak na to na jaře roku 2024 nezapomeňte. 

  • Pokud jste OSVČ nebo zaměstnanec a v roce 2022 jste si mimo zaměstnání vydělali více než 6 000 Kč (včetně příjmů z pronájmu), musíte přiznání podat. 
  • Daňové přiznání se týká i těch, kdo pronajímají jen část nemovitosti – ať už místnost nebo třeba celé jedno patro.

A kolik na dani zaplatíte? Sečtěte, kolik jste v minulém roce na pronájmu vydělali. Zahrňte čistý příjem z pronájmu a platby za energie. Od toho odečtete výdaje, a to buď podle těch reálných výsledků nebo paušálem

  • Při reálných výdajích spočítejte všechny náklady spojené s pronájmem – daň z nemovitosti, náklady na nábytek, pojištění bytu nebo opravy. Od všeho ale musíte mít doklad. Případná kontrola po vás může chtít účtenky minimálně až 3 roky zpětně.
  • Doporučujeme vést si podrobnou evidenci o všech takových nákladech, protože mohou významně snížit částku, ze které budete muset platit daň. A to není k zahození! Při podávání přehledu si ale určitě nemusíte na vše vzpomenout.
  • Pokud se rozhodnete pro paušální výdaje, stačí od všech příjmů odečíst 30 %, maximálně ale 600 000 Kč.

Při odečtení výdajů od příjmů vám zůstane základ daně. Z toho pak jako fyzická osoba zaplatíte 15% daň. Pokud se vám daří a vydělali byste víc jak 48násobek průměrné mzdy (za rok 2023 je to 1 935 552 Kč), částku nad touto hranicí daníte sazbou 23 %

V případě, že si nejste něčím jistí nebo se vám jednoduše nechce studovat a hlídat všechna pravidla, konzultujte vše s daňovým poradcem či účetním. Ten dokáže ohlídat vše potřebné a ušetřit vám případné nepříjemnosti. Za nesprávné či neúplné vyplnění daňového přiznání totiž hrozí sankce a nepříjemnosti s Finančním úřadem. Proto je dobré věnovat náležitou pozornost všem detailům a ujistit se, že je vše správně a včas vyřešené. Účetní nebo daňový poradce vám také může pomoci optimalizovat vaše daňové zatížení a poradit, jak nejlépe využít všechny dostupné daňové výhody.

Nechcete se s těmito záležitostmi zdržovat ani na sekundu? Bojíte se, zda všechno zvládnete? Rádi pomůžeme a vše zařídíme za vás, od toho je tu Garance nájmu.   

Krátkodobý pronájem a daně. Je tam nějaké specifikum?

Krátkodobý pronájem je kapitola sama o sobě a zaslouží si vlastní prostor. Jdeme na to! 

Tento typ pronájmu, spojený například s platformami jako je Airbnb, Bezkempu.cz nebo Booking.com, je v posledních letech stále populárnějším způsobem, jak těžit z vlastnictví nemovitosti. 💰 Rozhodně může být finančně atraktivní, nese s sebou ale řadu „specialit“

Klasický pronájem se týká zajištění základních služeb, zatímco ubytovací služba může zahrnovat doplňkové služby a je zdaněna jako příjem ze samostatné činnosti. Při nesprávném zdanění krátkodobého pronájmu může úřad vyžadovat dodatečné přiznání a potenciální pokuty, tak opatrně na to! 

Co se týče DPH, neplátci DPH musí dbát na to, aby nepřekročili obrat dvou milionů korun za 12 měsíců. Navíc, pokud jste se rozhodli pronajímat nemovitost krátkodobě, můžou se objevit také některé další administrativní povinnosti, jako je registrace k místnímu úřadu či získání potřebných povolení. A samozřejmě také sousedi mohou mít z vaší podnikatelské činnosti velké vrásky na čele a umí také pořádně zatopit. Vše si proto řádně promyslete!

Nově také vstoupila v platnost směrnice DAC7, kdy jsou výše zmíněné platformy (a další takové) povinné sdílet data o pronajímatelích s finančním úřadem.

  • DAC7 je směrnice Evropské unie o mezinárodní spolupráci, která ovlivňuje provozovatele platforem umožňujících prodej zboží a vybraných služeb (poskytnutí nemovitostí, dopravního prostředku či nějakou formu osobní služby) přes jejich webové rozhraní. 
  • Týká se primárně provozovatelů platforem, zbystřit musí ale i prodejci. Platformy totiž mohou vyžadovat spolupráci, ale především budou informace o obchodech a tržbách (tedy o vás) poskytovat správci daně.
  • Cílem je, aby měly úřady jistotu, že probíhá řádné zdanění z hlediska všech daní. 
  • Sběr dat začal už 1. 1. 2023, první report se pak podává v lednu 2024. Není proto čas ztrácet čas! 

Tohle jsou základní informace o nové směrnici, určitě se ale vzhledem ke komplexnosti informujte u účetního nebo daňového poradce

Nenechte nic náhodě

Sledujte aktuální sazby, nařízení a podmínky, protože se často mění. A chyby se vám můžou nepěkně prodražit. Pronájem nemovitostí může být skvělým způsobem, jak získat zajímavý příjem, ale je důležité dbát na všechny formality. Pokud byste chtěli pomoct, stačí se nám ozvat. Držíme palce!

Zajistěte si pronájem bez starostí

Hoďte všechny starosti spojené s pronájmem za hlavu. Náš zkušený tým s vlastním právním zázemím se o všechno postará.
Chci garantovaný nájem
calendar-fullcrossmenu