Pronájem domu od A do Z článek

Pronájem domu od A do Z

17. 08. 2022

Máte k dispozici volný dům? Nabízí se nabídnout jej k prodeji. Možností je ale i jeho pronájem, pokud zatím nevíte, zda ho v budoucnu nebudete opět chtít využívat. Zjistěte, co všechno takový dlouhodobý pronájem rodinného domu obnáší, jaké jsou výhody a nevýhody a co za administrativu vás čeká.

Dlouhodobý pronájem rodinného domu

Pronájem domu se v určitých parametrech shoduje s postupem pronájmu bytu. V určitých bodech je však náročnější a na to je potřeba se připravit. Už jen samotné promyšlení toho, zda se vám pronájem rodinného domu vůbec vyplatí, je komplexní rozhodnutí, které je vhodné konzultovat s profesionály. Pomohou vám vymyslet efektivní strategii, jak získat slušné nájemné, ale především i důvěryhodné a spolehlivé nájemníky. Není totiž asi nic horšího, než když vynaložíte nemalé úsilí do veškerých příprav dlouhodobého pronájmu domu a po prvním měsíci vám zbyde kůlnička na dříví, naštvaní sousedé nebo nezaplacené nájemné. 

Postup pronájmu domu krok za krokem

Jako první bod zmíníme poctivou přípravu. A tato zlatá příčka jí patří právem. Čím lépe bude nabízená nemovitost působit, tím větší šanci zaujmout máte. Mnoho lidí dá na první dojem a pocit. Tohle je kuchyně, ve které bych chtěla vařit! Už vidím, jaké vánoční dekorace dáme na schody. Vidíš tu zahradu? To budou grilovačky! A přesně takové pocity navodit chcete. Potřebujete zájemcům ukázat, že právě vaše nemovitost je dobrá volba a investice do jejího pronájmu se jim vyplatí. 

  • Začněte tedy u poutavých fotografií, případně videa, které váš dům představí v tom nejlepším možném světle už v inzerátu. Zapomeňte na fotky pořízené na mobilní telefon s spolehněte se raději na profesionála. 
  • Nebojte se investovat do home stagingu. Vysloužilý nábytek nebo nefunkční zařízení vyměňte, vymalujte, ukliďte. 

Stejně tak si dejte záležet na inzerátu. Nepište jen prostá fakta, zkuste vaši nemovitost popsat tak, jako kdyby vám někdo pronajímal víkendovou chatu nebo apartmán, kde chcete zrelaxovat. Místo věty Kuchyň má rozlohu 20 m2 napište například: V kuchyni se vám bude vařit jedna radost. Nejen, že poskytuje dostatek prostoru pro vaření i uložení vybavení, má také okna směrovaná do klidné zahrady s terasou, na které si můžete svoje jídlo vychutnat. 

Emoce jsou jedna věc, rozhodně ale zdůrazňujeme, že je třeba nezapomínat na fakta. Napište to hezky, poutavě, ale nic neskrývejte. Popište pozitiva i případná negativa spojená s pronájmem rodinného domu. Jakmile máte inzerát připravený, zveřejněte jej na dostupných realitních serverech, využít můžete také sociální sítě. V některých oblastech se vyplatí i klasická „papírová“ inzerce – například umístění nabídky na vývěsku obce. 

A pak už nezbývá než čekat. Pokud se zájemci jen pohrnou, povedlo se vám buďto vytvořit neodolatelnou nabídku, nebo inzerujete pod cenou. Problém může být i opačný. Právě správně stanovená cena dlouhodobého pronájmu domu totiž může být na celém procesu tou nejnáročnější částí.

Jak správně stanovit cenu pronájmu rodinného domu

Je vcelku logické, že za pronájem domu můžete zpravidla požadovat vyšší nájemné než za pronájem podobně velkého bytu. Jedná se o samostatně stojící nemovitost, k dispozici bývá zahrada, pohodlné parkovací místo a nad hlavou vám nedupou sousedi. 

Má to ale háček. Právě vyšší cena může mnoho zájemců odradit, protože si jednoduše spočítají, že by za to mohli splácet vlastní hypotéku anebo v porovnání s bytem ušetřit a peníze využít jinak. Pronájem domu hledá poměrně specifická cílová skupina. Pokud si nejste jistí, že ji dovedete oslovit a najít v ní ideální nájemce, v garancenajmu.cz vám s tím rádi pomůžeme. 

Poradíme také, jak stanovit výši nájemného tak, aby reflektovala poptávku a zároveň jste na ní netratili. V případě dlouhodobého pronájmu domu je potřeba počítat s nákladnější údržbou (nová okna, rozvody, střecha, fasáda… to vše má svoji životnost), vzít v potaz lokalitu, kupní sílu tamějších obyvatel, prozkoumat podobné nabídky a zjistit, zda se daří je obsadit nebo je v něčem problém. 

Pronájem domu s následným odkupem

Řešit pronájem rodinného domu se vám rozhodně vyplatí v případě, že se například stěhujete do zahraničí a víte, že se někdy v budoucnu vrátíte. Anebo se stěhujete, ale máte děti, kterým jednou chcete nemovitost přenechat

Možná ale v tuto chvíli ještě nevíte, jestli to bude tak, nebo tak. Můžete však hledat i takové nájemce, kteří budou mít zájem dům časem odkoupit. Na realitních serverech takové poptávky čas od času najdete a vůle něco takového s domem udělat může výrazně zvýšit vaši šanci dům pronajmout za lepších podmínek. Je například možné do nájemní smlouvyzanést, že po X letech bude mít nájemce přednostní právo pronajatý dům odkoupit, pokud k tomu dojde.  

Ušetřete si starosti s pronájmem domu

Pokud jste si říkali, že pronájem bytu zvládnete levou zadní a máte vše nastudované, věřte, že v případě pronájmu rodinného domu vás čeká dvakrát tolik vrásek. Poptávka je totiž o poznání menší a pokud se v realitních vodách nepohybujete, už jen u odhadu ideální výše nájemného se pěkně zapotíte. Pro nás v garancenajmu.cz je to denní chleba a svoje zkušenosti rádi přetavíme ve vaši spokojenost. Stačí se jen ozvat!

Zajistěte si pronájem bez starostí

Hoďte všechny starosti spojené s pronájmem za hlavu. Náš zkušený tým s vlastním právním zázemím se o všechno postará.
Chci garantovaný nájem
calendar-fullcrossmenu