Pronajímatel a nájemník článek

Pronajímatel a nájemník –⁠ kdo má jaká práva a povinnosti?

19. 05. 2023

S pronájmem bytu vznikají závazky pro obě strany, které společnou smlouvu uzavřou. Ať už jste vy tím, kdo svoji nemovitost pronajímá, nebo jste nájemníkem, měli byste vědět, jaké povinnosti vás čekají. A na co máte naopak právo. Pojďme si to tedy shrnout. 

Nájemní smlouva

První zásadní listinou, která se vám při řešení nájmu dostane do rukou, je nájemní smlouva. Víte, co všechno musí a může obsahovat? Doporučujeme přečíst si náš článek zaměřený na to, co je potřeba si v nájemní smlouvě ohlídat. Zdaleka to totiž není tak, že si vlastník bytu může dělat a vymyslet cokoliv. I nájemník má svá práva, zároveň však také povinnosti.  

Pronajímatel

  • Povinnost informovat sousedy – Možná jste ani netušili, že to není jen zdvořilost, ale skutečná nezbytnost. Konkrétní lhůta je měsíc od koupě bytu. V té době musí majitel informovat sousedy, případně SVJ, kdo v bytě bydlí. Uvést jméno, příjmení a adresu trvalého bydliště.
  • Zajištění a vyúčtování služeb – Nájemník se nestará o odvoz odpadu, nezajišťuje si sám dodávky tepla a vody, provoz výtahu nebo například úklid či revizi komína. To vše musí obstarat pronajímatel, případně SVJ. Ke službám se váže také povinnost pronajímatele vyúčtovat služby, a to maximálně do 4 měsíců od konce zúčtovacího období. Jako pronajímatel musíte nájemci umožnit nahlédnout do podkladů pro vyúčtování, pokud o to požádá. 
  • Garance „obyvatelnosti“ – Další povinností pronajímatele je zajištění toho, že je byt či dům obyvatelný. Odpovídáte za to, že byt je v takovém stavu, jak je uvedeno ve smlouvě. V té by mělo být zaneseno, jaký je technický stav bytu a jak je vybavený.
  • Nájemné – Jako majitel nemovitosti máte právo získávat za pronájem bytu nájemné, které musí nájemce platit tak, jak je stanoveno ve smlouvě.  
  • Přístup k nemovitosti – Nesmí se stát, že se nemovitost pronajme, nájemce vymění zámky a odmítne vás do bytu či domu pustit. Jako vlastník máte vždy právo svou nemovitost navštívit, musíte o tom však nájemce předem informovat – žádné přepadovky. 

Nájemník

  • Práce – Nájemník má právo v bytě či domě pracovat (například na home officu) nebo podnikat. Nemovitost se však nesmí stát místem podnikání, musí být zachována její bytová funkce. Nelze si například z pronajímaného bytu udělat prodejnu.
  • Domácí mazlíčci – Časté téma, které vídáme napříč inzeráty. Ze zákona má nájemce právo chovat v bytě zvířata, majitel nemovitosti mu to nesmí zakázat. Přesto v mnoha inzerátech vídáme kouzelnou větičku Preferujeme zájemce bez zvířat. Jako potenciální nájemce si sice „můžete dupnout“, že se bez svého mazlíčka nenastěhujete, majitel vás však mezi zájemci nemusí jednoduše vybrat. Je to tedy trochu patová situace. 
  • Údržba a uvedení bytu do původního stavu – Je asi jasné, že nájemník by neměl z nemovitosti udělat kůlničku na dříví. Můžete provádět určité stavební úpravy, navrtat si poličky a podobně, počítejte ale s tím, že majitel může a má právo požadovat uvedení nemovitosti do původního stavu. 

Stává se, že nájemce a majitel si tak sednou a důvěřují si, že se opravdu uvidí jen na začátku a na konci pronájmu. Je však dobré připravit se na všechny eventuality, informovat se a být obezřetní. 

Ještě více detailů o tomto procesu jsme sepsali do článku Nájemné a vše, co o něm potřebujete vědět. Najdete v něm například i to, co dělat, když nájemník neplatí a jaké jsou případně možnosti vystěhování nájemníka

Pokud máte jakékoliv pochyby nebo otázky, obraťte se na nás. V garancenajmu.cz je naší milou prací vás zbavit veškerých starostí.

Zajistěte si pronájem bez starostí

Hoďte všechny starosti spojené s pronájmem za hlavu. Náš zkušený tým s vlastním právním zázemím se o všechno postará.
Chci garantovaný nájem
calendar-fullcrossmenu